Hurtownie ekologiczne – jak prawidłowo znaleźć dostawcę

Udostępnij
hurtownie ekologiczne

Jedną z najważniejszych rzeczy w każdym biznesie jest odpowiednie dobranie swoich biznesowych partnerów. W zależności od biznesu jaki prowadzisz mogą to być różnego rodzaju specjaliści, dostawcy czy klienci. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie w jaki sposób upewnić się, że osoba lub firma, z którą chce podjąc współpracę podejmie się swoich zadań i spełni nasze wymagania.

W tym wpisie zajmiemy się konkretną grupą partnerów, a mianowicie dostawcami. Dla ogromnej części biznesów to właśnie współpraca z dostawcami jest kluczem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej i zaistnienia na rynku. Przy wyborze dostawcy często sugerujemy się opiniami, a także doświadczeniem innych biznesów. Zwracamy uwagę na kilka czynników, a zwłaszcza na te kwestie:

 • dostawa musi przyjść na czas,
 • produkty muszą spełniać wymaganą jakość,
 • cena produktów powinna być konkurencyjna.

Jednak czy to wszystko? Zdecydowanie nie. Powinniśmy przede wszystkim przekonać się, że dostawcy można zaufać, że będzie za każdym razem spełniał nasze oczekiwania, oraz że podjęta współpraca będzie trwała przez dłuższy czas.

Obecnie na rynku pojawia się także kwestia ekologii i szeroko pojętego dbania o środowisko. Klienci coraz częściej oczekują pewności co do pochodzenia (i sposobu wytwarzania) produktów. Dlatego też, rośnie zainteresowanie na hurtownie ekologiczne. Dostawcy produktów ekologicznych mają obecnie także zwiększony popyt na swoje produkty, ponieważ coraz więcej przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych i plastików jest wycofywana z obiegu. Mowa tutaj o plastikowych produktach jednorazowego użytku, jak słomki, kubki, patyczki do uszu, czy plastikowe sztućce.

W czasach globalizacji obserwujemy także wiele wątpliwości ze strony właścicieli biznesów, którzy obawiają się o nieznajomość języka, stawek celnych, a także o trudności z rozliczaniem zamówień. Utrudnienia te sprawiają, że poszukiwania ekologicznych rozwiązań ograniczamy do rodzimego, polskiego rynku. Naszym zdaniem jest to właściwa droga, ponieważ produkty mogą być wtedy łatwo zweryfikowane, a wszelkie wątpliwośći wyjaśnione we własnym języku.

Jaką hurtownie ekologiczną wybrać?

Wybór właściwego dostawcy zależy od wielu czynników, jednak postanowiliśmy wspomnieć o podstawowych 6 zasadach:

 1. Sprawdź wszystkie możliwe certyfikaty produktów

  Większość firm nie sprawdza ceryfikatów produktów pochodzących od swoich dostawców, z drugiej strony często nie są one także łatwo dostępne. Warto to jednak sprawdzić, a im więcej będziemy mogli zweryfikować, tym zwiększamy pewność podjęcia dobrych zakupów.

 2. Dopasuj lokalizacje dostawcy do swoich potrzeb

  Przy obecnym systemie dystrybucji paczek i zamówień, możemy być pewni, że pojawią się one szybko i w podobnej cenie na terenie całego kraju. Naszym zdaniem warto jednak poszukać dostawców, którzy będą bliżej Twojego biznesu. Może to ułatwić nie tylko szybszą obsługę zamówienia, ale także stwarza okazje do negocjowania ceny oraz sprawdzenia jakości produktów osobiście.

 3. Sprawdź od jak dawna hurtownia działa na rynku

  Ta wydaje się oczywista zasada, może zostać zapomniana jeżeli sugerujemy się tylko ceną i unikalnością produktu. Oczywiście możemy trafić na mało doświadczonego dostawcę, który okaże się świetnym partnerem, jednak istnieje duża szana, że tak się nie wydarzy. Przed podjęciem decyzji, sprawdź z jakimi partnerami współpracuje, sprawdź historię istnienia biznesu, profile społecznościowe lub dowiedz się więcej o firmie na stronie internetowej. Im bardziej doświadczony przedsiębiorca, tym więcej informacji powinien także przekazać podczas rozmowy. Zwróć na to uwagę.

 4. Upewnij się, że dostawca może zaoferować Ci ilość, którą potrzebujesz

  Porozmawiaj ze sprzedawcą jakiej wielkości zlecenia realizują i miej pewność, że Twoje potrzeby nie przerosną w pewnym momencie dostawcy. W przypadku produktów ekologiczny może to mieć jeszcze większe znaczenie, ponieważ ich wytworzenie wiąże się z obrabianiem różnego rodzaju wytworów organicznych, które mogą być w danym czasie niedostępne.

 5. Sprawdź koniunkturę i rynek na którym działa dostawca

  To, że Tobie spodobały się produkty danego dostawcy nie oznacza, że inni także doceniają ich wartość. Może okazać się, że hurtownia najzwyczajniej działa na rynku, który nie jest wystarczająco atrakcyjny, a co za tym idzie, może okazać się, żę w przeciągu najbliższych miesięcy lub lat przestanie istnieć. Podejmując decyzje długoterminowe musisz się z tym liczyć.

 6. Znajdź informacje o kondycji finansowej firmy

  Może nie być to najłatwiejsze zadanie, jednak jeżeli dostrzegasz coś nietypowego lub istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że firma może mieć problemy finansowe, to odpuść. Istnieją małe szanse, że w tym momencie znajdziesz kogoś komu możesz powierzyć dostawy na najbliższy czas, a dodatkowo może na tym ucierpieć także jakość produktów.

Oczywiście czasami naszymi decyzjami będą kierowały zupełnie inne czynniki, jednak przed podjęciem współpracy z jakąkolwiek hurtownią warto poświęcić troszkę czasu na jej weryfikację. W Polsce nie działa wiele hurtownii ekologicznych, jednak zdecydowanie rynek ten rośnie z roku na rok, jako, że polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi swoich wyborów. 

Bambu.pl jest hurtownią, z którą możesz podjąć współpracę na dłużej, a współraca ze zweryfikowanymi dostawcami zapewnią płynność i najwyższą jakość obsługi Twojego biznesu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o współpracy z nami to zachęcamy do kontaktu i przeczytania więcej o naszej działalności.